piątek, 12 kwietnia 2013

RADLIN – ruiny pałacu Opalińskich



Wieś leżąca w powiecie jarocińskim – około 9 km od Jarocina.

W miejscu obecnych ruin stał piękny pałac wzniesiony pod koniec XVI w. przez Andrzeja Opalińskiego, marszałka wielkiego koronnego. Do XVII wieku rezydencja przeżywała prawdziwy rozkwit – był to czas, kiedy właściciele pielęgnowali założony we wschodniej części ogród w stylu włoskim, otoczony ceglanym murem. W południowej części zabudowań wyróżniała się kaplica z trójarkadową, kolumnową loggią. 
 
                                                              Rysunek pałacu i rzut, źródło: tablica na ruinach.

W 1700 roku właścicielką pałacu została Ludwika Opalińska, która w 1730 r. rozpoczęła przebudowę pałacu, jednakże był to czas powolnego upadku  pałacu. Remont generalny nigdy nie został ukończony, co pogorszyło już fatalny stan budowli.

W 1791 roku dobra zostały sprzedane niemieckiej rodzinie Kalkreuthów, a wkrótce potem majątek przejął rząd pruski.
 

Prawie 50 lat później, w 1840 roku, Radlin nabył Władysław Radoliński – właściciel Jarocina, który prawie całkowicie rozebrał budowlę, zostawiając jedynie nieliczne mury.

Pierwszy właściciel dóbr, Andrzej Opaliński, był także fundatorem pobliskiego kościoła, położonego zaledwie kilkaset metrów od rezydencji. Jego syn, Piotr, na początku XVII w. dobudował piękną, renesansową kaplicę rodu Opalińskich, a wnuk – także Piotr – po pożarze drewnianego kościoła, ufundował kościół murowany i połączył go z kaplicą rodową.

Aktualnie jest to parafialny kościół p.w. św. Walentego.

Sama kaplica zbudowana została na planie ośmioboku i pokryta kopułą z latarnią. Wewnątrz podziwiać można, w bogatej oprawie architektonicznej, rodzinny grobowiec fundatorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz